Mezopotamya topraklarında yüzyıllardan beri anlatılagelen bir efsanedir, Şahmeran. Yılanların yaşadığı topraklarda yayılan bu efsane, sadece dillere nakşedilmekle kalmayıp bakıra da nakşediliyor. Hasan Özcan, Mardin'in en önde gelen bakırcılarından birisi ama onu özel kılan Şahmeran'ı bakıra işlemesi. Belden aşağısı yılan, üstü ise kadın olan bu bereket timsalini yaklaşık 40 yıldır bakıra çizmekle meşgul, Hasan usta. Mardinli kadınların yıllar boyu kanaviçelere işleyip çeyizlerine sakladıkları Şahmeran tutkusu, daha çocukken başlamış. Eline kalem ve çekici aldığında 12 yaşındaymış. 7 yaşında kurmaya başladığı hayal için beş yıl beklemek zorunda kalmış. Mardin'de yüzyıl önce yaşayan iki ressamın cama işledikleri Şahmeran figürleri iz bırakmış, Hasan Özcan'da: "Onlar toprak boyadan yapmışlardı, işlemelerini. Ben ise daha kalıcı olması için bakıra işlemek istedim." Baba dükkânındaki bakır siniler, kazanlar, ibrikler ve kaplar içinde büyüyen Özcan, Şahmeran nakkaşlığını iki oğluna da öğretmiş. Mezopotamya'da bereketi simgeleyen Şahmeran, Hasan ustanın 'eski Mardin'deki dükkânının da adı. Bu dükkânda sadece bakıra işlenmiş Şahmeranlar yok. 40 yıl önce ilham aldığı cam işlemeciliğinde de Şahmeran'ı var ediyor, Hasan Özcan. Mardin'in en uğrak mekânlarından birisi olan dükkânında tek başına müşterilerine hizmet veriyor. Dükkânı bir dakika bile boş kalmıyor. Öyle ki röportaj yapmakta ve fotoğraf çekmekte zorlanıyoruz. Bakırcılar Çarşısı'ndaki dükkânında ise iki oğlu hizmet veriyor. Akşamları babalarına yardıma gelen oğullarla tanışan müşterilerin özel bir ricası oluyor: "Usta, bana senin elinden çıkan Şahmeran'ı ver."

Yıllarını Şahmeran'a adayan Hasan Özcan, işlemelerini artık ezbere yaptığını söylüyor. Elinde kalem ve çekiçle bakıra kazıdığı Şahmeran'da en ufak bir çizgi hatasının koca bir bakırı ve emeği heba ettiğini vurguluyor. Neyse ki, "Çok nadiren hurdaya attığımız olur." diyor. Cam işledikleri Şahmeranları ise yağlıboya ya da vitray boya ile renklendiriyor. Bununla da yetinmeyip, Şahmeran baskıları üretir olmuş.

Hasan usta, bakıra her türlü resmi nakşedebiliyor. Yaklaşık bir ay önce Kültür Bakanlığı'nın daveti üzerine Los Angeles'ta katıldığı Yemek ve El Sanatları Festivali'nde Mardin'i temsil eden isim olmuş. Mardin Vali Yardımcısı Niyazi Ulugöl ile katıldıkları festivalde, California valisi ve ünlü aktör Arnold Schwarzenegger'i çizdiği bakır tepsiyi, yardımcısına hediye etme imkânı bile yakalamış. Vali yardımcısının, bundan çok etkilendiğini anlatıyor. Bununla yetinmeyip, "Bizim valimiz, sizden daha üstün." diye de eklemiş. "Niye?" sorusuna ise şu cevabı vermiş: "Çünkü bizim valimiz, dünyanın en eski şehirlerinden birinin valisi." Hasan Özcan'ın ünü yurtdışına da taşmış olacak ki, Mardin'e yolu düşen turistler, ona uğramadan geçemiyor. Meraklı turistlerin gözü önünde bakır işlemeleri yaparak, bir kez daha kendisine hayran bırakıyor.

 
Anasayfa .:. Hakkımızda .:. Referanslarımız .:. Resim Galeri .:. İletişim
Tasarım © by m-i-y-a-g-i